Informacje o zespole

Pearl Jam – ikona grunge’u. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 05-11-2020 | skomentuj

Pearl Jam – ikona grunge’u. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

flickr.com/Paul Hudson/CC BY 2.0

Oceń


Pearl Jam to amerykański zespół wykonujący muzykę z pogranicza grunge’u i rocka alternatywnego. Jego wokalistą i liderem jest Eddie Vedder. Grupa stała się znana między innymi dzięki takim przebojom jak „Jeremy”, „Oceans”, „Even Flow”, „Do The Evolution” czy „Just Breathe”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Przekonajcie się, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Pearl Jam

Data i miejsce założenia: 1990, Seattle, USA
Gatunek: grunge, rock alternatywny
Członkowie: Eddie Vedder (śpiew, gitara), Jeff Ament (gitara basowa), Stone Gossard (gitara rytmiczna), Mike McCready (gitara prowadząca), Matt Cameron (perkusja), Boom Gaspar (instrumenty klawiszowe)
Instagram: @pearljam

  Zobacz także  

Historia

Początki zespołu sięgają pierwszej połowy lat 80. To właśnie wtedy poznali się gitarzyści Stone Gossard, Mike McCready i basista, Jeff Ament. Wkrótce dołączył do nich wokalista, Eddie Vedder. Zespół początkowo nosił nazwę Mookie Blaylock, ale po pewnym czasie zmienił ją na Pearl Jam. W 1991 roku ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany „Ten”. Płyta okazała się wielkim sukcesem i utrzymywała się na liście Billboardu przez niemal 100 tygodni, a także została sprzedana w ponad 10 milionach egzemplarzy. Od tego momentu zespół zacząć jeździć w trasy po całym świecie. W 1993 roku ukazał się kolejny album „Vs.”, który został wyprodukowany przez Brendana O’Briena. W ciągu pierwszego dnia sprzedaży płyta została sprzedana w 350 tys. egzemplarzy. W kolejnych latach grupa wydała takie płyty jak „Vitalogy” (1994), „No Code” (1996), „Yield” (1998), „Binaural” (2000), „Riot Act” (2002), „Pearl Jam” (2006), „Backspacer” (2009) oraz „Lighting Bolt (2013).

Nagrody i wyróżnienia

Grupa ma na swoim koncie wiele ważnych nagród. W 1993 roku zdobyła nagrodę MTV Video Music Award w kilku kategoriach za teledysk do utworu „Jeremy”. W 1996 roku otrzymała nagrodę Grammy. Zespół jest również laureatem American Music Award.
Dodaj komentarz