Kim jest?

Olga Tokarczuk – polska noblistka. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, mąż, dzieci

Marta | dnia: 05-10-2020 | skomentuj

Olga Tokarczuk – polska noblistka. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, mąż, dzieci

AKPA

Oceń


Olga Tokarczuk to polska pisarka, poetka i autorka scenariuszy. Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Ma na swoim koncie również wiele innych prestiżowych nagród, w tym The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” oraz dwie Nagrody Literackie „Nike” za powieści „Bieguni” oraz „Księgi Jakubowe”. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Olga Tokarczuk

Pełne imię i nazwisko: Olga Nawoja Tokarczuk
Data i miejsce urodzenia: 29 stycznia 1962, Sulechów
Zawód: pisarka, poetka
Partner: Roman Fingas (rozwód), Grzegorz Zygadło
Dzieci: Zbigniew (1986)
Wzrost: brak informacji
Waga: brak informacji
Instagram: @tokarczuk_olga

  Zobacz także  

Kariera

Olga Tokarczuk jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1979 roku zadebiutowała na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem „Natasza Borodin” opublikowała swoje pierwsze opowiadania. W 1993 roku wydała pierwszą powieść zatytułowaną „Podróż ludzi Księgi”, za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Wkrótce ukazały się jej kolejne powieści, takie jak „E.E”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny” czy „Ostatnie historie”. W 2007 roku ukazała się jej książka „Bieguni”, nad która pracowała przez trzy lata. Pisarka w 2019 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018, którą przyznano jej za „Księgi Jakubowe”. Tokarczuk współorganizowała Festiwal Opowiadania, a od 2015 roku organizuje w Nowej Rudzie i okolicach Festiwal Góry Literatury.

Życie prywatne

Pisarka dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu. W 1985 roku wyszła za wydawcę Romana Fingasa, z którym ma syna Zbigniewa (ur. 1986). Po rozwodzie związała się z Grzegorzem Zygadło. Olga Tokarczuk jest wegetarianką i aktywnie działa na rzecz równouprawnienia, ochrony środowiska oraz praw zwierząt.
Dodaj komentarz