Golec uOrkiestra to polski zespół muzyczny, który łączy tradycyjną muzykę regionu Karpat z nowoczesnymi gatunkami muzycznymi z pogranicza pop, rocka, muzyki alternatywnej, jazzu i rythm and bluesa. Założona przez braci Golców grupa znana jest z takich utworów jak „Ściernisko”, „Pędzą konie”, „Słodycze”, „Młody maj” czy „Lornetka”. Wiecie o niej wszystko?
Wszystko o: Golec uOrkiestra
Data i miejsce założenia: 1998, Milówka
Gatunek: pop, rock
Członkowie: Łukasz Golec (trąbka, śpiew), Paweł Golec (puzon, śpiew), Edyta Golec (altówka, śpiew), Jarosław Zawada (skrzypce, trombita), Robert Szewczuga (gitara basowa, kontrabas), Zbigniew Michałek (skrzypce, gajdy), Łukasz Pilch (gitara), Piotr Kalicki (instrumenty klawiszowe, trąbka), Jakub Gołdyn (perkusja, dudy żywieckie), Mirosław Hady (perkusja)
Instagram: @golecuorkiestra
Zobacz także
Historia
Zespół został założony w 1998 roku pod nazwą Golec Folk Band przez braci Pawła i Łukasza Golców oraz Edytę Golec. Zanim ukazała się pierwsza płyta, grupa występowała na wielu festiwalach w kraju i zagranicą, a także współpracowała z polskimi wykonawcami, takimi jak Maryla Rodowicz, Kayah czy Andrzej Piaseczny. W 1999 roku ukazał się debiutancki album zatytułowany „Golec uOrkiestra 1”, który okazał się dużym sukcesem i przyniósł zespołowi Fryderyka za debiut roku. Po wyemitowaniu programu TVP1 „Cieszyn kontra Puck” kariera grupy nabrała rozpędu i w 2000 roku ukazały się kolejne krążki - „Golec uOrkiestra 2” i „Święta z Golec uOrkiestrą”. Z czasem grupa zaczęła pojawiać się na festiwalach opolskim i sopockim oraz w licznych programach telewizyjnych, w tym w „Szansie na sukces”. W 2011 roku bracia Golcowie wzięli udział w „Bitwie na głosy”. Zespół wydał też między innymi takie płyty jak „Golec uOrkiestra 3” (2002), „Golec uOrkiestra 4” (2004), „W niebo głosy (2004), „Nieziemskie granie dla Ciebie Panie” (2005) i „Golec uOrkiestra 5” (2009).
Nagrody i wyróżnienia
Poza Fryderykiem zespół ma na swoim koncie wiele innych nagród. W 2000 roku otrzymał Wiktora w kategorii Odkrycie muzyczne roku. W 2001 roku przyznano mu Superjedynki w kategorii Zespół roku. Na 50. jubileuszowym KFPP w Opolu za piosenkę „Młody maj” został nagrodzony „Superpremierą 2013”, „Superpremierą Programu 1 Polskiego Radia 2013” oraz wyróżnieniem „Artysta bez granic”.