Kim jest?

Tom Hanks - miłośnik maluchów. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, żona, dzieci

Patrycja | dnia: 12-03-2020 | skomentuj

Tom Hanks - miłośnik maluchów. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, żona, dzieci

pl.wikipedia.org

Oceń


Tom Hanks jest niezwykle lubianym aktorem amerykańskim. Nic dziwnego – zagrał w wielu kultowych filmach, a dzieci kojarzą go z powodu podkładania głosu pod Chudego w „Toy Story”. Jest drugim w historii, po Spancerze Tracy, aktorem, któremu udało się dwa razy z rzędu zdobyć statuetkę Oscara. Kim jest Tom Hanks?

Wszystko o: Tom Hanks

Pełne imię i nazwisko: Thomas Jeffrey Hanks
Data i miejsce urodzenia: 9 lipca 1956, Concord
Zawód: aktor, reżyser, producent
Partnerka: Samantha Lewes (1978-1987; rozwód), Rita Wilson (żona od 1988 – obecnie)
Dzieci: Colin, Chet, Elizabeth, Truman
Wzrost: 183 cm
Waga: ok. 70 kg
Instagram: @tomhanks

Kariera

Jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się w szkole średniej. Kiedy nie mógł dostać żadnej roli w przedstawieniu szkolnym – rzucił uczelnię i wyjechał do Cleveland, by wziąć udział w Great Lakes Shakespeare Festival. Udało mu się wtedy zaangażować do Riverside Theater, gdzie zagrał w „Poskromieniu złośnicy”.
W 1980 roku zagrał w serialu komediowym, a swoje pierwsze, większe role zaliczył w „Wieczorze kawalerskim” czy „Skarbonce”. Ludzie jednak nie doceniali jego talentu. Aż do 1993 roku, kiedy zagrał w „Filadelfii”, za co nagrodzono go Oscarem. Potwierdził swoją pozycję rok później w filmie „Forrest Gump”. Również za tę kreację otrzymał Oscara. To drugi taki aktor, któremu udało się zdobyć statuetkę Oscara dwa razy z rzędu.
Można było podziwiać talent Hanksa w takich filmach jak „Szeregowiec Ryan”, „Cast Away: Poza światem”. Wyprodukował takie filmy jak „Pacyfik” czy „Mamma Mia!”.

  Zobacz także  

Działalność społeczna

Publicznie wyraża swoje poparcie dla idei małżeństw osób tej samej płci. Aktor wspiera idee pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i ochrony środowiska naturalnego. Zaangażował się w ruch sprzeciwu wobec propozycji poprawki konstytucyjnej w amerykańskim stanie Kalifornia, która wyeliminowała prawo par tej samej płci do zawierania małżeństw.
11 marca 2020 roku potwierdził w mediach, że wraz z żoną są zarażeni koronawirusem.

Życie prywatne

Hanks, w latach 1978-1987, był mężem aktorki Samanthy Dillingham (Lewes), z którą doczekał się dwójki dzieci. Para rozstała się, a aktor poślubił Ritę Wilson w 1988 roku. Spotkali się trzy lata wcześniej na planie film „Ochotnicy” i coś między nimi zaiskrzyło. Mają dwoje dzieci.
Dodaj komentarz