Roman Giertych jest polskim prawnikiem i politykiem, który urodził się 27 lutego 1971 roku. Jest synem Janusza Giertycha, polityka i publicysty związanego z Narodową Demokracją. Roman Giertych jest współzałożycielem i byłym liderem partii Liga Polskich Rodzin (LPR), która była prawicową partią polityczną w Polsce.
Giertych ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Następnie rozpoczął praktykę adwokacką, specjalizując się w prawie rodzinnym i karnym. Zyskał rozpoznawalność jako prawnik, reprezentując klientów w ważnych sprawach sądowych, w tym w sprawach rozwodowych i karnych.
W polityce Roman Giertych zdobył popularność jako lider Ligi Polskich Rodzin. Partia ta, której był przewodniczącym, działała głównie w latach 2001-2007. LPR reprezentowała konserwatywne i narodowe poglądy, a jej polityczne hasła obejmowały m.in. ochronę tradycyjnych wartości rodziny i kościoła, poparcie dla prawa do życia, a także kwestie gospodarcze i społeczne.
W 2006 roku Roman Giertych został ministrem edukacji, którym pozostał do 2007 roku. Jego kadencja była kontrowersyjna i skupiła się na reformach w systemie edukacji, które wzbudziły wiele dyskusji i kontrowersji w społeczeństwie polskim.
Po odejściu z polityki, Giertych powrócił do praktyki prawniczej i założył własną kancelarię prawno-adwokacką. Nadal aktywnie działa jako prawnik, reprezentując klientów w różnych sprawach prawnych.
Ważnym momentem w karierze Romana Giertycha był również jego udział w procesach sądowych i sprawach związanych z ochroną praw człowieka, w tym sprawach dotyczących praw mniejszości seksualnych i wolności słowa.
Roman Giertych jest postacią kontrowersyjną, a jego działalność w polityce budziła i wciąż budzi wiele dyskusji. Jego wpływ na scenę polityczną w Polsce był widoczny w latach 2000-2007, jednak w późniejszych latach jego rola polityczna zmalała. Obecnie nadal prowadzi praktykę prawniczą i czasami angażuje się w debatę publiczną na tematy polityczne.
Więcej o Romanie Giertychu
Roman Giertych jest polskim politykiem, prawnikiem i adwokatem. W latach 2001-2007 był posłem na Sejm IV i V kadencji. Od 2006 do 2007 roku obejmował stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra edukacji narodowej. W przeszłości sprawował funkcję prezesa Młodzieży Wszechpolskiej oraz Ligi Polskich Rodzin. Po odejściu z polityki poświęcił się karierze adwokackiej. Wiecie o nim wszystko?
Wszystko o: Roman Giertych
Data i miejsce urodzenia: 27 lutego 1971, Śrem
Zawód: prawnik, polityk
Partner: Barbara Giertych
Dzieci: Leon, Alicja, Karolina, Marysia
Wzrost: 197 cm
Waga: brak informacji
Instagram: brak
Zobacz także
Kariera
Roman Giertych w latach 1989-1994 studiował na Wydziale Historycznym, a w latach 1990-1995 na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2000 roku ukończył aplikację adwokacką. W 1989 roku utworzył Młodzież Wszechpolską, której początkowo był prezesem. Należał do Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i Stronnictwa Narodowego, którego działacze w 2001 roku stworzyli partię Liga Polskich Rodzin. W tym samym roku został wybrany na posła IV kadencji, a w 2006 roku został prezesem LPR. Polityk w latach 2006-2007 pełnił funkcje wicepremiera i ministra edukacji narodowej. Po odwołaniu z urzędu ministra i po przegranych przedterminowych wyborach parlamentarnych zrezygnował ze stanowiska prezesa LPR oraz zapowiedział odejście z polityki. W 2009 roku współpracował z Libertas Polska, a później zrezygnował z członkostwa w LPR. W 2013 roku wraz z Kazimierzem Marcinkiewiczem oraz Michałem Kamińskim założył think tank Instytut Myśli Państwowej i został jego prezesem. W 2015 roku bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych do Senatu. Od czasu odejścia z polityki kontynuuje praktykę adwokacką.
Życie prywatne
Prawnik pochodzi z rodziny o politycznych tradycjach – jest synem Macieja Giertycha i wnukiem Jędrzeja Giertycha. Jest w związku małżeńskim z Barbarą, z którą ma czworo dzieci – Leona, Alicję, Karolinę i Marysię.