Jerzy Stuhr to polski aktor, reżyser, profesor sztuk teatralnych i polonista. Największą popularność zdobył dzięki występom w takich produkcjach jak „Seksmisja”, „Kingsajz” czy „Kiler”. Ma też na swoim koncie osiągnięcia na polu reżyserskim – za nakręcone w 1997 roku „Historie miłosne” z otrzymał Złote Lwy i kilka nagród na MFF w Wenecji. Jest również laureatem Orła i został wyróżniony wieloma odznaczeniami, w tym Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wiecie o nim wszystko?
Wszystko o: Jerzy Stuhr
Pełne imię i nazwisko: Jerzy Oskar Stuhr
Data i miejsce urodzenia: 18 kwietnia 1947, Kraków
Zawód: aktor, reżyser
Partner: Barbara Stuhr (1971-)
Dzieci: Maciej (1975), Marianna (1982)
Wzrost: brak informacji
Waga: brak informacji
Instagram: brak
Zobacz także
Kariera
Jerzy Stuhr najpierw studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po zakończeniu nauki związał się z krakowskim Teatrem Starym. O aktorze zaczęło być głośno w połowie lat siedemdziesiątych za sprawą programów telewizyjnych z cyklu „Spotkanie z Balladą”, które współprowadził wraz z Bogusławem Sobczukiem. W 1980 roku wyjechał do Włoch, gdzie wystawiał spektakle teatralne i rozpoczął współpracę z Teatro Stabile w Trieście oraz Szkołą Teatralną w Bolonii. Na dużym ekranie zadebiutował w 1971 roku w filmie „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego. W 1994 roku po raz pierwszy stanął po drugiej stronie kamery i nakręcił „Spis cudzołożnic”. W tym samym roku uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. W latach 1990-1996 i 2002-2008 był rektorem krakowskiej PWST.
Życie prywatne
Aktor w 1971 roku poślubił Barbarę Kóskę, którą zna od dzieciństwa. Ma z nią dwoje dzieci – urodzonego w 1975 roku aktora Macieja i malarkę Mariannę, która przyszła na świat w 1982 roku. W 2011 roku u Stuhra zdiagnozowano nowotwór krtani.
Artykuły powiązane