Kto zachwycił?

27. edycja plebiscytu Paszporty "Polityki" - lista zwycięzców

Redakcja PinkWall | 15-01-2020 | skomentuj

27. edycja plebiscytu Paszporty "Polityki" - lista zwycięzców

AKPA

Oceń


Paszporty „Polityki” to nagroda, którą przyznaje się co roku, a za wszystkim stoi tygodnik „Polityka”. To symboliczny dokument tożsamości, który ma za zadanie otworzyć artystom drogę w świat. Wyróżnia przede wszystkim młodych i utalentowanych, przekraczających granicę, aby pochwalić to, co robią dla Polski, choć często w niestandardowy sposób. Nagrody wręczane są od 1993 roku, a zasadą jest, że taki Paszport można otrzymać tylko raz.

27. edycja odbyła się 14 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie. Kto został laureatem nagrody, a kto pojawił się na czerwonym dywanie? Mamy też wspaniałą informację, która dotyczy nagrody specjalnej.

Nagroda specjalna

Może zaczniemy od tego, bo to naprawdę wspaniałe wyróżnienie, które w tym roku powędrowało do Olgi Tokarczuk. Swoje wystąpienie rozpoczęła od podziękowań i od wspomnienia, że jej Paszport „Polityki” ma już 24 lata i że „właściwie mogłaby się tutaj ogłosić mamą”.

Podkreśliła także, że w tym tytule chodzi o inspirowanie innych. Że te nagrody to dodawanie odwagi, że droga, którą się obrała, jest bardzo dobra i warto nią podążać.

Nie zabrakło również delikatnego nawiązania do polityki – tutaj jednak Noblistka powiedziała o tym, że to w jakiś sposób powinno się łączyć. Że „kultura” i „polityka” mogą być od siebie zależne.

 

W Polsce powinniśmy być szczególnie zadowoleni z tego, że mamy taką mocną kulturę. Że nie węgiel, nie gaz, nie ropa naftowa, tylko Noble z literatury i siła naszego teatru, siła naszego filmu pokazuje cały czas na świecie, że istniejemy i że tutaj, w środku Europy, coś się dzieje

 

- dodała pod sam koniec swojego wystąpienia.

  Zobacz także  


W tym roku prestiżowa nagroda powędrowała, w różnych kategoriach, do takich artystów jak:

• Bartosz Bielenia – za rolę w filmie „Boże Ciało” - kategoria film
• Weronika Szczawińska – za spektakle, które poruszają ważne tematy i budzą emocje – kategoria teatr
• Dominika Słowik – za spojrzenie na dawne lata w powieści „Zimowla” - kategoria literatura
• Weronika Gęsicka – za prace, w których coś porządnego, nagle pokazuje swoją gorszą stronę – kategoria sztuki wizualne
• Jakub Józef Orliński – za swoją płytę i kontynuację światowej kariery – kategoria muzyka poważna
• Błażej Król – za niesamowity kunszt muzyczny – kategoria muzyka popularna
• Dawid Cieślak (Polyslash) – za „We. The Revolution” - kategoria kultura cyfrowa

Czerwony dywan

To wydarzenie co roku przyciąga wiele gwiazd. Wszyscy jednak mówili o wspaniałej Joannie Kulig, która wyglądała jak milion dolarów (przypominamy, że w kategorii film to ona w zeszłym roku otrzymała nagrodę Paszport „Polityki”). Dużo zamieszania zrobiła również Magda Mołek, która po raz pierwszy pojawiła się w towarzystwie swojego męża.

Cóż można powiedzieć więcej – zobaczymy kto zachwyci za rok!
Dodaj komentarz