Kim jest?

Karol XVI Gustaw - król Szwecji. Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci

Mateusz | dnia: 27-02-2023 | skomentuj

Karol XVI Gustaw - król Szwecji. Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci

Wikimedia / CC BY-SA 4.0 / Frankie Fouganthin

Oceń


Karol XVI Gustaw (Carl Gustaf Folke Hubertus) urodził się 30 kwietnia 1946 w Solnie. Jest szwedzkim monarchą i przedstawicielem dynastii Bernadotte. Od 15 września 1973 jest Królem Szwecji.

Wszystko o: Karol XVI Gustaw

Pełne imię i nazwisko: Karol XVI Gustaw
Data i miejsce urodzenia: 30 kwietnia 1946 / Solna
Żona: żonaty
Dzieci: trójka
Wzrost: brak informacji
Waga: brak informacji
Instagram: brak informacji

  Zobacz także  

Kariera

Carl Gustaf Folke Hubertus urodził się jako jedyny syn i najmłodsze dziecko księcia Västerbotten, Gustawa Adolfa, oraz jego żony, Sybilli Koburg. Wszechstronnie wykształcony - studiował historię, socjologię, politologię, prawo finansowe i ekonomię na Uniwersytecie w Uppsali i ekonomię na Uniwersytecie Sztokholmskim. Karol XVI Gustaw to siódmy przedstawiciel dynastii Bernadotte na szwedzkim tronie i jednocześnie najdłużej panujący szwedzki monarcha w historii. Królem Szwecji został po śmierci Gustawa VI Adolfa, swojego dziadka (1973). Jego dzieci zajmują pierwsze (Wiktoria), czwarte (Karol Filip) i ósme (Magdalena) miejsca w linii sukcesji szwedzkiego tronu. Wielokrotnie odznaczany przez państwa z całego świata (odznaczony między innymi polskim Orderem Orła Białego). Warto dodać, że od 1975 roku funkcja króla w Szwecji jest rolą niemal całkowicie reprezentatywną, a głowa państwa straciła większość swoich kompetencji.

Życie prywatne

Ożenił się z Sylwią Sommerlath, niemiecką tłumaczką. Szwedzki monarcha ma trójkę dzieci - Wiktorię (ur. 1977), Karola Filipa (ur. 1979) i Magdalenę (ur. 1982). Interesuje się między innymi motoryzacją.
Dodaj komentarz