Kim jest?

Andrzej Gołota – prawdziwa legenda polskiego boksu. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, żona, dzieci

Marta | dnia: 20-11-2020 | skomentuj

Andrzej Gołota – prawdziwa legenda polskiego boksu. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, żona, dzieci

AKPA

Oceń


Andrzej Gołota jest polskim pięściarzem. W ciągu swojej wieloletniej kariery zdobył brązowy medal olimpijski na igrzyskach w Seulu oraz na Mistrzostwach Europy w Atenach. Jest zawodowym mistrzem Ameryki Północnej federacji IBF i czterokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski w wadze ciężkiej. Uchodzi za jednego z najlepszych polskich bokserów. Sprawdźcie, czy wiecie o nim wszystko.

Wszystko o: Andrzej Gołota

Data i miejsce urodzenia: 5 stycznia 1968, Warszawa
Zawód: bokser
Partner: Mariola Gołota (1990)
Dzieci: Alexandra (1991), Andrzej (1997)
Wzrost: 193 cm
Waga: 116 kg
Instagram: brak

  Zobacz także  


Kariera

Andrzej Gołota w wieku 13 lat zaczął trenować boks w Legii Warszawa. W 1985 roku zdobył tytuł wicemistrza świata juniorów, a rok później mistrza Europy juniorów w wadze ciężkiej. W 1988 roku wywalczył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu, przegrywając w półfinale z Koreańczykiem, Baekiem Hyun-manem. W 1987 i 1989 roku reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy - w Atenach zdobył brązowy medal. Również w 1989 roku był reprezentantem Polski na Mistrzostwach Świata. Wkrótce, wraz z żoną Mariolą wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1992 roku rozpoczął zawodową karierę. Zadebiutował w Milwaukee pokonując Roosevelta Shulera przez nokaut techniczny w 3. rundzie. W 1995 roku wygrał w Atlantic City z Samsonem Po’uhą, a rok później z Amerykaninem, Danellem Nicholsonem. W tym samym roku został zdyskwalifikowany za cios poniżej pasa. W 1997 roku Gołota stanął przed szansą zdobycia tytułu mistrza świata w wadze ciężkiej organizacji WBC, ale został znokautowany przez Lewisa w pierwszej rundzie. W 2000 roku stoczył walkę z Mikiem Tysonem, którą przegrał. Porażką zakończyło się również jego starcie z Tomaszem Adamkiem w 2009 roku. W 2014 roku zakończył karierę sportową.

Życie prywatne

Bokser w 1990 roku poślubił Mariolę Babicz, która jest prawnikiem i licencjonowaną sędzią bokserską. Ma z nią córkę Aleksandrę (ur. 1991) i syna Andrzeja (1997).
Dodaj komentarz