Strachy na Lachy to polski zespół tworzący muzykę z pogranicza wielu gatunków, w tym rocka alternatywnego, poezji śpiewanej, folku, ska oraz reggae. Jego liderem i wokalistą jest Krzysztof Grabowski, znany jako Grabaż. Popularność przyniosły mu takie przeboje jak „Piła tango”, „Żyję w kraju”, „Twoje oczy lubią mnie”, „Dzień dobry kocham cię” czy „Czarny chleb”. Do tej pory wydał osiem albumów studyjnych. Wiecie o nim wszystko?
Wszystko o: Strachy na Lachy
Data i miejsce założenia: 2002, Piła
Gatunek: rock alternatywny, punk rock, ska, reggae, folk, poezja śpiewana
Członkowie zespołu: Krzysztof „Grabaż” Grabowski (śpiew, gitara), Andrzej „Kozak” Kozakiewicz (gitara), Rafał „Kuzyn” Piotrowiak (perkusja), Longin „Lo” Bartkowiak (gitara basowa), Mariusz „Maniek” Nalepa (konga, gitara, harmonijka ustna, śpiew), Łukasz Sokołowski (klawisze)
Instagram: @strachynalachy_official
Zobacz także
Historia
Zespół został założony w 2002 roku przez Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego i Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza. Początkowo działał pod nazwą Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze, którą zmienił po pierwszym koncercie w Legnicy na Grabaż i Strachy na Lachy. Wkrótce wyruszył w trasę koncertową i zmienił nazwę na Międzymiastówka Muzykująca Grabaż i Strachy na Lachy. W 2003 roku ukazał się jego debiutancki album „Strachy na Lachy”. Dwa lata później podjęto decyzję o skróceniu nazwy formacji do samego Strachy na Lachy. W 2005 roku zespół nagrał drugą płytę „Piła tango” zawierający poza tytułowym utworem takie przeboje jak „Dzień dobry kocham cię”, „Jest taka szansa na 100” oraz „Czarny chleb”. W ciągu kolejnych lat ukazały się płyty „Autor” (2007), „Zakazane piosenki” (2008), „Dodekafonia” (2010), „Dekada” (2011), „!To!” (2013) oraz „Przechodzień o wschodzie” (2017).
Nagrody i wyróżnienia
W 2010 roku zespół był nominowany do Nagrody muzycznej Programu Trzeciego „Mateusz” w kategorii „Muzyka rozrywkowa – wydarzenie”.