Informacje o zespole

R.E.M. – twórcy poruszającego Losing My Religion. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 25-01-2021 | skomentuj

R.E.M. – twórcy poruszającego Losing My Religion. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

flickr.com/Quique/CC BY 2.0

Oceń


R.E.M. to amerykański zespół rockowy, który działał w latach 2011-1980. Jego nazwa jest skrótem od „rapid eye movement”, czyli jednej z faz snu. Do najsłynniejszych utworów formacji należą takie przeboje jak „Losing My Religion”, „Shiny Happy People”, „Everybody Hurts” czy „Imitation Of Life”. Grupa zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym Grammy. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: R.E.M.

Data i miejsce założenia: 2011, Athens, USA
Gatunek: rock alternatywny, college rock
Członkowie zespołu: Michael Stipe (śpiew), Mike Mills (gitara basowa, śpiew, chórki), Peter Buck (gitara, mandolina), Bill Rieflin (perkusja)
Instagram: @rem

  Zobacz także  

Historia

Zespół został założony w 1980 roku w Athens. Początkowo wykonywał muzykę z pogranicza punk rocka i rocka alternatywnego, a później zwrócił się w kierunku bardziej łagodnego brzmienia. W 1983 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany „Murmur”, który został uznany przez „Magazyn Rolling Stone” za trzeci najlepszy album roku i znalazł się na 197. miejscu zestawienia albumów wszech czasów. W ciągu kolejnych lat grupa dużo koncertowała i nagrywała kolejne płyty: „Reckoning” (1984), „Hables of the Reconstruction” (1985), „Lifes Rich Pageant” (1986), „Document” (1987) i „Green” 1988. W 1991 roku ukazała się płyta „Out of Time”, na którym znalazły się jedne z największych przebojów zespołu: „Losing My Religion” i „Shiny Happy People”. Duży sukces przyniosła również wydana rok później płyta „Automatic for the People”, zawierająca singiel „Everybody Hurts”. Później zespół zmienił brzmienie na nieco bardziej rockowe i powstały krążki: „Monster” (1994), „New Adventures in Hi-Fi” (1996), „Up” (1998), „Reveal” (2001), „Around the Sun” (2004), „Accelerate” (2008) oraz „Collapse into Now” (2011). W 2011 roku zespół zakończył swoją działalność.

Nagrody i wyróżnienia

W 2007 roku grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. R.E.M. jest wielokrotnym laureatem Grammy. Ma też na swoim koncie m.in. Nagrodę NME, MTV Video Music Award, Danish Music Award, Billboard Music Award, Brit Award i Ondas Award for International Music.
Dodaj komentarz