Któż z nas chociaż raz nie słyszał o wybitnym Krzysztofie Pendereckim? Był wielkim kompozytorem, którego doceniano nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W 2012 roku brytyjski „Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”. Niestety, więcej nie będziemy mogli słuchać nowych kompozycji Pendereckiego. W Radio Kraków prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie poinformował o śmierci tegoż wybitnego kompozytora.
W swojej wypowiedzi stwierdził:
Z chwilą odejścia profesora Krzysztofa Pendereckiego polska kultura poniosła niepowetowaną stratę
Radio Kraków, kiedy informowało o śmierci Pendereckiego, powoływało się na jego rodzinę. To ogromna strata…
Zobacz także
Kim był Krzysztof Penderecki?
Krzysztof Eugeniusz Penderecki był polskim kompozytorem, dyrygentem, a także pedagogiem muzycznym. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, a także koncertów instrumentalnych. Tworzył również oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, ale również utworu kameralne i instrumentalne.
Jego najbardziej rozpoznawalne utwory to „Ofiarom Hiroszimy – Tren” czy „Polskie Requiem”. Jego muzyka wykorzystywana była w filmach takich jak „Egzorcysta”, „Lśnienie” czy „Wyspa tajemnic”.
Penderecki za swoją pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród m.in. Nagrodę Grammy.
Od ponad 50 lat był związany ze swoją żoną – Elżbietą Solecką. Mają dwójkę dzieci – Łukasza i Dominikę. Miał również córkę z pierwszego małżeństwa – Beatę.