Kim jest?

Jarosław Kaczyński – prezes PiS. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera

Marta | dnia: 18-11-2020 | skomentuj

Jarosław Kaczyński – prezes PiS. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera

AKPA

Oceń


Jarosław Kaczyński jest polskim politykiem i prawnikiem. Od 2003 roku pełni funkcję prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość. W latach 2006-2007 był prezesem Rady Ministrów, a w 2020 roku objął stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów. Był senatorem I kadencji oraz posłem na sejm I, III, IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. Od lat uhodzi za jedną z najbardziej wpływowych osób w kraju. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Jarosław Kaczyński

Pełne imię i nazwisko: Jarosław Aleksander Kaczyński
Data i miejsce urodzenia: 18 czerwca 1949, Warszawa
Zawód: polityk
Partner: brak informacji
Dzieci: brak
Wzrost: brak informacji
Waga: brak informacji
Instagram: @jaroslaw_kaczynski_official

Kariera

Jarosław Kaczyński w 1971 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od tego czasu do 1976 roku był pracownikiem naukowym w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego. Do 1981 roku pracował jako adiunkt w filii UW w Białymstoku, a potem przez rok był starszym bibliotekarzem w BUW. W latach 70. podjął współpracę z KOR-em. Od 1979 roku pracował dla miesięcznika „Głos”. 1980 roku został członkiem „Solidarności”. Wraz z Macierewiczem i Olszewskim otworzył punkt z poradami prawnymi dla osób chcących założyć związki zawodowe. W stanie wojennym zajmował się dystrybucją prasy podziemnej, m.in. „Głosu”. Był jednym z założycieli komitetu Helsińskiego i brał udział w Obradach Okrągłego Stołu. W 1989 roku objął stanowisko redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność” i został senatorem I kadencji. W 1990 roku Lech Wałęsa powołał go na szefa swojej kancelarii. W tym samym roku Kaczyński został jednym z założycieli i prezesem partii Porozumienie Centrum. Był posłem na sejm I kadencji, a w 1997 roku został posłem III kadencji. W 2011 roku wraz z Lechem Kaczyńskim założył partię Prawo i Sprawiedliwość i w 2003 roku został jej prezesem. W 2005 roku został posłem na Sejm V kadencji, a rok później Prezesem Rady Ministrów. W 2010 roku kandydował w wyborach prezydenckich, w których przegrał z Bronisławem Komorowskim. W 2020 roku został wiceprezesem Rady Ministrów.

Życie prywatne

Polityk nigdy się nie ożenił i nie ma dzieci. Miał brata bliźniaka, Jarosława Kaczyńskiego, który pełniąc urząd prezydenta RP zginął tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Dodaj komentarz