Informacje o zespole

IRA – twórcy hitu Nadzieja. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 17-11-2020 | skomentuj

IRA – twórcy hitu Nadzieja. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

AKPA

Oceń


IRA to polski zespół rockowy, który został założony w drugiej połowie lat 80. przez Kubę Płucisza. Jego wokalistą i frontmanem jest Artur Gadowski. Grupa wykonuje muzykę z pogranicza pop-rocka, hard rocka, heavy metalu i glam metalu. Popularność przyniosły jej takie utwory jak „Nadzieja”, „Taki sam”, „Ona jest ze snu” czy „Nie daj mi odejść”. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: IRA

Data i miejsce założenia: 1987, Radom
Gatunek: pop-rock, hard rock, heavy metal, glam metal
Członkowie: Artur Gadowski (śpiew, gitara elektryczna), Piotr Sujka (gitara basowa), Wojciech Owczarek (perkusja), Sebastian Piekarek (gitara elektryczna), Piotr Konca (gitara elektryczna)
Instagram: @zespolira

  Zobacz także  

Historia

Zespół powstał w 1987 roku z inicjatywy gitarzysty, Kuby Płucisza. W 1989 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany „Ira”, który odniósł duży sukces. W 1993 roku grupa wydała kolejne płyty „Mój dom”, „1993 rok” i „Ira Live”, które sprzedały się w wielu tysiącach egzemplarzy. Wkrótce zespół zaczął występować na największych festiwalach w Polsce, w tym na Przystanku Woodstock, Festiwalu w Jarocinie i Festiwalu Odjazdy. W 1994 roku supportował Aerosmith na koncercie w Warszawie. W tym samym roku ukazała się płyta „Znamię”, która odbiegała stylistycznie od wcześniejszej twórczości grupy i spotkała się z dość chłodnym odbiorem. Podobny los spotkał wydany rok później album „Ogrody”. W 1996 roku formację opuścił Kuba Płucisz i muzycy podjęli decyzję o zawieszeniu działalności. Powrócili do niej w 2001 roku. Od tego momentu zespół nagrał albumy:  „Tu i teraz” (2002), „Ogień” (2004), „Londyn 08:15” (2007), „9” (2009), „X” (2013) i „My” (2016).

Nagrody i wyróżnienia

Grupa odniosła wiele sukcesów – między innymi była nominowana do Fryderyków za albumy „Tu i teraz” (2002) oraz „Ogień” (2004). W 2008 roku była nominowana do Superjedynki w trzech kategoriach. W 2010 roku zwyciężyła w Opolu w konkursie Superjedynek w kategoriach zespół rock, płyta rock i Superjedynki Superjedynek. W 2015 wygrał w Opolu w konkursie Superpremier.




Dodaj komentarz