Winona Ryder jest amerykańską aktorką filmową. W latach 90. należała do czołówki hollywoodzkich gwiazd i występowała w takich głośnych produkcjach jak „Sok z żuka”, „Drakula”, „Przerwana lekcja muzyki” czy „Śmiertelne zauroczenie”. Była dwukrotnie nominowana do Oscara, za role w filmach „Wiek niewinności” i „Małe kobietki”. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wsyzstko.
Wszystko o: Winona Ryder
Pełne imię i nazwisko: Winona Laura Horowitz
Data i miejsce urodzenia: 29 października 1971, Winona, USA
Zawód: aktorka, producentka filmowa
Partner: Scott Mackinlay Hahn (2011-)
Dzieci: brak
Wzrost: 161 cm
Waga: 50 kg
Instagram: brak
Zobacz także
Kariera
Winona Ryder uczyła się aktorstwa w American Conservatory Theatre. W wieku 13 lat wzięła udział w swoim pierwszym przesłuchaniu. Niedługo później zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie „Lucas” z 1986 roku. Rok później pojawiła się w filmie „Amerykański kadryl”, ale prawdziwy przełom w jej karierze nastąpił w 1988 roku, gdy otrzymała jedną z głównych ról w filmie Tima Burtona „Sok z żuka”. Od tego momentu zaczęła występować w kolejnych produkcjach, takich jak „Śmiertelne zauroczenie” czy „Syreny” - za udział w tym drugim filmie była po raz pierwszy nominowana do Złotego Globu. W 1992 roku wraz z Keanu Reevesem zagrała w „Draculi” Francisa Forda Coppoli. Dwa lata później była nominowana do Oscara i otrzymała Złoty Glob za rolę w dramacie „Wiek niewinności”. Po raz drugi do tej pierwszej statuetki była nominowana w 1995 roku za występ w „Małych kobietkach”. Od 2000 roku zaczęła rzadziej pojawiać się na ekranie z powodu skandalu wywołanego aresztowaniem za kradzież w sklepie. W 2016 roku otrzymała rolę w serialu „Stranger Things”, dzięki której zaczęła powracać do dawnej popualrności.
Życie prywatne
Gwiazda w przeszłości była związana z Johnnym Deppem, którego poznała na planie filmu „Edward Nożycoręki”. Para rozstała się w 1993 roku, po czym Ryder spotykała się m.in. z Christianem Slaterem, Keanu Reevesem, Mattem Damonem i Jimmym Fallonem. Od 2011 roku jest związana z projektantem Scottem Mackinlay’em Hahnem.