Informacje o zespole

Varius Manx – autorzy Piosenki księżycowej. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 01-12-2020 | skomentuj

Varius Manx – autorzy Piosenki księżycowej. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

AKPA

Oceń


Varius Manx to polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza gatunków pop i rock. W ciągu jego wieloletniej działalności rolę wokalistek pełniły w nim kolejno Anita Lipnicka, Kasia Stankiewicz, Monika Kuszyńska, Edyta Kuszyńska i Anna Józefina Lubieniecka. Grupa znana jest z takich utworów jak „Piosenka księżycowa”, „Orła cień” czy „Zamigotał świat”. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Varius Manx

Data i miejsce założenia: 1989, Łódź
Gatunek: pop, pop-rock, soft rock
Członkowie: Kasia Stankiewicz (śpiew), Robert Janson (gitara, śpiew, instrumenty klawiszowe), Paweł Marciniak (gitara basowa), Michał Marciniak (gitara), Sławomir Romanowski (perkusja)
Instagram: @variusmanx

Historia

Zespół powstał w 1989 roku z inicjatywy członków grupy Skewer – Roberta Jansona oraz Michała i Pawła Marciniaków. W 1991 roku ukazał się debiutancki album „The Beginning”. Wkrótce do grupy dołączyli Sławomir Rymanowski i Robert Amiran. W 1993 roku zespół zaprezentował drugą płytę „The New Shape”. Pod koniec roku szeregi formacji zasiliła wokalistka Anita Lipnicka i w 1994 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Zic Zac. Niedługo potem pojawił się utwór „Zanim zrozumiesz”, który stał się ogólnopolskim przebojem, a także płyta „Emu”, która odniosła komercyjny sukces. Podobnie stało się w przypadku albumu „Elf” (1995), z którego utwory wykorzystano w ścieżce dźwiękowej do filmu „Młode wilki”. W 1995 roku z formacji odeszła Anita Lipnicka, którą zastąpiła Kasia Stankiewicz. W 1996 roku ukazał się pierwszy singiel z nową wokalistką, „Orła cień”. W kolejnych latach powstały albumy „Ego” (1996) i „End” (1997). W 2000 roku Stanikiewicz została zastąpiona przez Monikę Kuszyńską, która nagrała z zespołem albumy „Eta” (2001), „Eno” (2002) i „Emi” (2004). W 2006 zespół uległ poważnemu wypadkowi drogowemu i cztery lata później Kuszyńska odeszła z grupy. W 2011 roku zespół wraz z Anną Lubieniecką nagrał album „Eli”. W 2013 roku wokalistką została Edyta Kuszyńska, a w 2015 roku do formacji powróciła Kasia Stankiewicz. Trzy lata później powstał album „Ent”.

Nagrody i wyróżnienia

Varius Manx jest wielokrotnym laureatem Fryderyków. W 1994 roku na festiwalu w Sopocie zdobył nagrodę Grand Prix oraz nagrodę dziennikarzy za utwór „Zanim zrozumiesz”.
Dodaj komentarz