TSA, czyli Tajne Stowarzyszenie Abstynentów, to polski zespół rockowy, który powstał w 1979 roku. Przez większość czasu jego wokalistą był Marek Piekarczyk, który opuścił szeregi formacji w 2018 roku. Grupa zasłynęła dzięki takim utworom jak „Trzy zapałki”, „Alien”, „51” czy „Marsz wilków”. Do tej pory nagrała siedem albumów studyjnych. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.
Wszystko o: TSA
Data i miejsce założenia: 1979, Opole
Gatunek: rock, hard rock, heavy metal
Członkowie zespołu (ostatni skład): Andrzej Nowak (gitara), Stefan Machel (gitara, wokal wspierający), Janusz Niekrasz (gitara basowa, wokal wspierający), Marek Kapłon (perkusja), Damian Michalski (wokal)
Instagram: brak
Zobacz także
Historia
Zespół został założony w 1979 roku w Opolu przez gitarzystę Andrzeja Nowaka oraz basistę Tomasza Zatwarnickiego. W 1981 roku wokalistą grupy został Marek Piekarczyk. Skład zespołu wielokrotnie ulegał zmianie. W 1981 roku ukazał się debiutancki singiel z utworami „Mass Media” oraz „Wpadka”. Dwa lata później formacja nagrała swój pierwszy album studyjny zatytułowany „TSA”, na którym znalazł się między innymi utwór „Trzy zapałki”. Wkrótce zespół zdobył dużą popularność i z biegiem lat wydał kolejne płyty: „Spunk!” (1984), „Heavy Metal World” (1984), „Heavy Metal World” w wersji anglojęzycznej (1986), „Rock 'n' Roll” (1988) i „52 dla przyjaciół” (1992). Na początku lat 90. między członkami zespołu doszło do konfliktu o prawa do nazwy zespołu. Równolegle istniały wówczas grupy TSA Andrzeja Nowaka i Marka Piekarczyka oraz TSA-Evolution Stefana Machela i Janusza Niekrasza. W 1992 oba zespoły zostały rozwiązane i sześć lat później TSA zostało reaktywowane w nowym składzie. W 2004 roku powstał album „Proceder”, który był nominowany do Fryderyka. W 2018 roku z zespołu odszedł Marek Piekarczyk, którego zastąpił Damian Michalski.
Nagrody i wyróżnienia
TSA w 2004 roku otrzymało nominację do Fryderyka za album „Proceder”. Grupa była również nominowana do Paszportu „Polityki”.