Informacje o zespole

The Cranberries – autorzy niepowtarzalnego singla Zombie. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 26-01-2021 | skomentuj

The Cranberries – autorzy niepowtarzalnego singla Zombie. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

wikipedia.org/Alterna 2/CC BY 2.0

Oceń


The Cranberries to irlandzki zespół muzyczny, który istniał w latach 1989-2019. Jego wokalistką była Dolores O’Riordan, która zmarła w 2018 roku. Formacja stała się znana na całym świecie dzięki takim przebojom jak „Zombie”, „Lingers”, „Dreams” czy „Ode To My Family”. W ciągu swojej wieloletniej działalności wydała osiem albumów studyjnych. Wiecie o niej wszystko?

Wszystko o: The Cranberries

Data i miejsce założenia: 1989, Limerick, Irlandia
Gatunek: rock alternatywny, indie rock
Członkowie zespołu: Dolores O’Riordan Burton (śpiew, gitara), Mike Hogan (gitara basowa), Noel Hogan (gitara), Fergal Lawler (perkusja)
Instagram: @thecranberries

  Zobacz także  

Historia

Zespół został założony w 1989 roku przez grających na gitarze braci Mike’a i Noela Hoganów oraz ich przyjaciół, perkusistę Fergala Lawlera oraz wokalistę Nialla Quinna. Początkowo grupa nosiła nazwę The Cranberry Saw Us. Wkrótce Quinna zastąpiła Dolores O’Riordan i nazwę zespołu zmieniono na The Cranberries. W 1992 roku ukazał się debiutancki album formacji zatytułowany „Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We”, który pokrył się platyną. Znajdujący się na nim singiel „Linger” stał się przebojem w USA. Kolejna płyta „No Need to Argue” z 1994 roku również odniosła duży sukces i sprzedała się w wielomilionowym nakładzie, co zawdzięczała przede wszystkim singlowi „Zombie”. Następnie zespół wydał płyty „To the Faithful Departed” (1996), „Bury the Hatchet” (1999) i „Wake Up and Smell the Coffe” (2001). W 2004 roku zespół zawiesił działalność, żeby jego członkowie mogli poświęcić się karierom solowym. W 2009 roku powrócił  z trasą koncertową po USA, a rok później po Europie. Od tego momentu pojawiły się dwa kolejne krążki: „Roses” (2012) i „Something Else” (2017). W 2018 roku Dolores O’Riordan niespodziewanie zmarła podczas kąpieli pod wpływem alkoholu. Rok po jej śmierci ukazał się ostatni album grupy, „In the End”.

Nagrody i wyróżnienia

The Cranberries w 1995 roku otrzymali Europejską Nagrodę Muzyczną MTV za utwór „Zombie”. Rok później zespołowi przyznano Nagrodę Juno za album „No Need to Argue”.
Dodaj komentarz