Informacje o zespole

Myslovitz – wielokrotny laureat Fryderyków. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 02-12-2020 | skomentuj

Myslovitz – wielokrotny laureat Fryderyków. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

wikipedia.org/Lestat/CC BY-SA 3.0

Oceń


Myslovitz to polski zespół rockowy, który został założony w 1992 roku przez Artura Rojka, Wojciecha Powagę i Jacka oraz Wojciecha Kuderskich. Obecnie jego wokalistą jest Mateusz Parzymięso. Grupa znana jest z takich przebojów jak „Dla ciebie”, „Chciałbym umrzeć z miłości”, „Długość dźwięku samotności” czy „Sprzedawcy marzeń”. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Myslovitz

Data i miejsce założenia: 1992, Mysłowice
Gatunek: rock alternatywny, brit pop, shoegaze, indie rock
Członkowie: Mateusz Parzymięso (wokal, gitara), Wojciech Powaga (gitara), Przemysław Myszor (gitara, instrumenty klawiszowe), Jacek Kuderski (gitara basowa, chórki), Wojciech Kuderski (perkusja)
Instagram: @myslovitz_official

  Zobacz także  

Historia

Zespół został założony w 1992 roku przez Artura Rojka i początkowo nosił nazwę The Freshman. Zadebiutował w 1993 roku na koncercie w studenckim klubie „Olimp” przy AWF Katowice. Wkrótce zdobył II nagrodę w konkursie „Garaż’94”, dzięki któremu otrzymał możliwość odbycia sesji nagraniowych w studiu Radia Łódź. Po zwycięstwie w przeglądzie Mokotowska Jesień Muzyczna w 1994 roku podpisali kontrakt z wytwórnią MJM Music PL. Zespół zmienił nazwę na Myslovitz i w 1995 roku ukazał się debiutancki album o tym samym tytule. Rok później formacja zaprezentowała kolejny album „Sun Machine” z utworami „Z twarzą Marilyn Monroe” i „Peggy Brown”. W tym roku zespół po raz pierwszy był nominowany do Fryderyka. W 1998 roku grupa nagrała utwór „To nie był film” do filmu „Młode wilki 1/2”. W 1999 roku ukazał się album „Miłość w czasach popkultury”, który pokrył się platyną. W kolejnych latach powstały płyty: „Korova Milky Bar” (2002; w 2003 roku wersja anglojęzyczna), „Skalary, mieczyki, neonki” (2004), „Hapiness Is Easy” (2006) i „Nieważne jak wysoko jesteśmy” (2011). W 2012 roku Artur Rojek odszedł z zespołu i został zastąpiony przez Michała Kowalonka. W 2013 roku powstała płyta „1.577”, a pięć lat później Kowalonek opuścił grupę. Do 2019 roku rolę wokalisty pełnił Lorein Łukasz Lańczyk, którego miejsce zajął Mateusz Parzymięso.

Nagrody i wyróżnienia

Myslovitz jest wielokrotnym laureatem Fryderyków. Ma też na swoim koncie MTV Europe Music Awards, Superjedynki, Telekamery, Yach Film, Nagrodę Komisji Europejskiej, Nagrodę miesięcznika „Teraz Rock” i Nagrodę radia RMF FM. Otrzymał również Paszport „Polityki”.




Dodaj komentarz