Lech Janerka jest polskim muzykiem rockowym, kompozytorem, basistą i autorem tekstów. Ma na swoim koncie kilka Fryderyków oraz Superjedynkę. Popularność przyniosły mu takie przeboje jak „Rower”, „Jezu jak się cieszę”, „Ta zabawa nie jest dla dziewczynek” czy „Niewole”. Przez pewien czas był związany z zespołem Klaus Mitffoch. Przekonajcie się, czy wiecie o nim wszystko.
Wszystko o: Lech Janerka
Pełne imię i nazwisko: Lech Andrzej Janerka
Data i miejsce urodzenia: 2 maja 1953, Wrocław
Zawód: muzyk, wokalista
Partner: Bożena Janerka
Dzieci: brak
Wzrost: 197 cm
Waga: brak informacji
Instagram: @janerka.lech
Zobacz także
Kariera
Lech Janerka karierę rozpoczynał w drugiej połowie lat 70., gdy wraz z żoną, Bożeną Janerką, zaczął występować na festiwalach piosenki studenckiej. W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch, z którym nagrał płytę o tym samym tytule. Album odniósł duży sukces i wygrał w przeprowadzonej wśród dziennikarzy ankiecie „Magazynu Muzycznego” na album trzydziestolecia oraz plebiscycie magazynu „Tylko Rock” na album lat 80. Następnie artysta odszedł z zespołu i w 1986 roku nagrał solową płytę zatytułowaną „Historia podwodna” z utworami „Niewole”, „Ta zabawa nie jest dla dziewczynek” i „Konstytucje”. W ciągu kolejnych lat wydał albumy „Piosenki” (1989), „Ur” (1991), „Co lepsze kawałki” (1993), „Bez prądu” (1994), „Bruhaha” (1994) i „Dobranoc” (1997). W 2002 roku ukazał się krążek „Fiu fiu...”, który zapewnił muzykowi dwa Fryderyki. W 2005 roku Janerka nagrał album „Plagiaty” z piosenkami „Rower” i „Ramydada”, który został nagrodzony trzema Fryderykami oraz Superjedynką.
Życie prywatne
Artysta pochodzi z Wrocławia i ma żonę, Bożenę Janerkę. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.