Informacje o zespole

Lao Che – autorzy Wojenki. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 13-12-2020 | skomentuj

Lao Che – autorzy Wojenki. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

wikipedia.org/rdrozd/CC BY-SA 3.0

Oceń


Lao Che to polski zespół rockowy, który został założony przez byłych członków zespołu Koli. Co ciekawe, jego nazwa pochodzi od jednej z postaci filmu „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”. Grupa stała się znana dzięki takim utworom jak „Dym”, „Wojenka”, „Bajka o misiu”, „Nie raj” czy „Godzina W”. Jest laureatem wielu nagród, w tym Fryderyków. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Lao Che

Data i miejsce założenia: 1999, Płock
Gatunek: rock alternatywny, crossover
Członkowie zespołu: Mariusz „Denat” Denst (sampler, animacja), Hubert „Spięty” Dobaczewski (śpiew, gitara rytmiczna), Michał „Dimon” Jastrzębski (perkusja), Filip „Wieża” Różański (instrumenty klawiszowe), Rafał „Żubr” Borycki (gitara basowa), Maciek „Trocki” Dzierżanowski (instrumenty perkusyjne), Karol Gola (saksofon barytonowy, flet, instrumenty klawiszowe)
Instagram: @laoche_official

  Zobacz także  

Historia

Zespół został założony w 1999 roku w Płocku. W 2002 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany „Gusła”. Kolejna płyta „Powstanie Warszawskie”, która została wydana w 2005 roku, przyniosła grupie pierwszy duży rozgłos. W tym samym roku na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego Lao Che nagrało singiel „Czerniaków”, a później wystąpiło na Przystanku Woodstock. Rok później na tym samym festiwalu otrzymał Złotego Bączka oraz nagrodę na 27. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W 2007 wyruszył w trasę koncertową z Armią i zaangażował się w kampanię społeczną „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”. W 2008 roku pojawił się trzeci krążek „Gospel”, który pokrył się platyną, a dwa lata później odbyła się premiera płyty „Prąd stały / Prąd zmienny”. W 2011 roku formacja wraz z Czesławem Śpiewą wzięła udział w trasie Lao Czesław Tour. W 2011 roku grupa wzięła udział w cyklu koncertów Męskie Granie, a rok później, podczas uroczystości związanych z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, siedmiu członków zespołu zostało odznaczonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Srebrnymi Krzyżami Zasługi za „działalność na rzecz popularyzacji i upamiętnienia Powstania Warszawskiego”. W kolejnych latach ukazały się albumy „Soundtrack” (2012), „Dzieciom” (2015) i „Wiedza o społeczeństwie” (2018).

Nagrody i wyróżnienia

Poza Złotym Bączkiem zespół ma na swoim koncie m.in. dwa Fryderyki, Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, Yach Film 2010, Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego i Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego „Mateusz”.




Dodaj komentarz