Informacje o zespole

Guns N’ Roses - kultowa grupa hard rockowa. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 11-11-2020 | skomentuj

Guns N’ Roses - kultowa grupa hard rockowa. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

flickr.com/Ed Vill/CC BY 2.0

Oceń


Guns N’ Roses to amerykański zespół hard rockowy, który powstał w połowie lat osiemdziesiątych. Jego liderem i wokalistą jest niezmiennie Axl Rose. Grupa zyskała międzynarodową sławę dzięki takim głośnym przebojom jak „Sweet Child O’ Mine”, „Paradise City”, „Welcome To The Jungle” czy „Don’t Cry”. W 2012 roku została włączona do Rock and Roll Hall of Fame. Wiecie o niej wszystko?

Wszystko o: Guns N’ Roses

Data i miejsce założenia: 1985, Los Angeles, USA
Gatunek: rock, hard rock, heavy metal
Członkowie: Axl Rose (wokal prowadzący, fortepian), Duff McKagan (gitara basowa, wokal wspierający), Slash (gitara prowadząca, wokal wspierający), Dizzy Reed (instrumenty klawiszowe, wokal wspierający), Richard Fortus (gitara rytmiczna), Frank Ferrer (perkusja, instrumenty perkusyjne), Melissa Reese (instrumenty klawiszowe, wokal wspierający)
Instagram: @gunsnroses

  Zobacz także  


Historia

Zespół został założony w w Los Angeles w 1985 roku. Początkowo tworzyli go Axl Rose, Slash, Izy Stardlin, Duff McKagan i Steven Adler. W 1986 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Geffen Records i rok później ukazał się jej debiutancki album zatytułowany „Appetite for Destruction”. Wkrótce znalazł się on na pierwszym miejscu listy Billboard 200, a promujący go utwór „Sweet Child O’ Mine” trafił na szczyt rankingu Billboard Hot 100. Płyta sprzedała się w blisko 28 mln egzemplarzy na świecie stając się tym samym najlepiej sprzedającym się debiutanckim albumem w historii. W 1988 roku ukazała się kolejna płyta zespołu „G N’ R Lies” z utworem „Patience”, a trzy lata później pojawi się podwójny album „Use Your Illusion I” i „Use Your Illusion II”. W 1993 roku zespół wydał ostatni krążek „The Spaghetti Incident”, który był ostatnim nagranym w starym skałdzie. Dopiero w 2008 roku, po licznych zmianach w zespole, pojawiła się płyta „Chinese Democracy”.

Nagrody i wyróżnienia

Zespół w pierwotnym składzie oraz z dwoma późniejszymi członkami, Dizzym Reedem i Mattem Sorumem, został w 2012 roku włączony do Rock and Roll Hall of Fame. Ma też na swoim koncie wiele nagród, w tym World Music Award, MTV Video Music Award i American Music Award.
Dodaj komentarz