Informacje o zespole

Depeche Mode – twórcy hitu „Enjoy The Silence”. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 12-11-2020 | skomentuj

Depeche Mode – twórcy hitu „Enjoy The Silence”. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

flickr.com/nontelodiromai/CC BY 2.0

Oceń


Depeche Mode to brytyjski zespół wykonujący muzykę z pogranicza gatunków elektronicznych i alternatywnego rocka. Obecnie tworzą go Dave Gahan, Andrew Fletcher i Martin Gore. Grupa zyskała międzynarodową popularność dzięki takim przebojom jak „Enjoy The Silence”, „Personal Jesus”, „Freelove” czy „Just Can’t Get Enough”. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Depeche Mode

Data i miejsce założenia: 1980, Basildon, Wielka Brytania
Gatunek: rock alternatywny, new wave, post punk, synth pop
Członkowie: Dave Gahan (wokal), Martin Gore (instrumenty klawiszowe, wokal, gitara), Andy Fletcher (instrumenty klawiszowe, wokal, gitara basowa)
Muzycy koncertowi: Christian Eigner (perkusja, instrumenty klawiszowe), Peter Gordeno (gitara, instrumenty klawiszowe, wokal)
Instagram: @depechemode

  Zobacz także  


Historia

Zespół został założony w 1980 roku w Basildon w Wielkiej Brytanii przez Vince’a Clarke’a, Andrew Fletchera, Dave’a Gahana i Martina Gore’a. Grupa początkowo nosiła nazwę Composition of Sound, ale szybko została przemianowana na Depeche Mode. Wkrótce zespół zaprezentował pierwszy utwór „Photographic”. Po nawiązaniu współpracy z właścicielem wytwórni Mute w 1981 roku ukazały się single „Dreaming of Me”, „New Life” i „Just Can’t Get Enough”. W tym samym roku zespół nagrał debiutancki album „Speak & Spell”, który zebrał bardzo zróżnicowane recenzje, ale ostatecznie odniósł duży sukces komercyjny. Wkrótce z formacji odszedł Vince Clarke i zastąpił go Alan Wilder, który występował z grupą w latach 1982-1995 i w 2010 roku. Następnie ukazały się albumy „A Broken Frame” (1982), „Construction Time Again” (1983) i „Some Great Reward” (1984), które ugruntowały pozycję grupy na rynku muzycznym. Do 2017 roku zespół nagrał łącznie 14 albumów studyjnych.

Nagrody i wyróżnienia

Depeche Mode w 1990 roku otrzymał nagrodę Rockbjörnen. Singiel „Enjoy the Silence” dostał w 1991 roku nagrodę Brit Award w kategorii „Najlepszy singiel brytyjski”. W 2006 roku grupa została nagrodzona Europejską Nagrodą Muzyczną MTV dla najlepszego zespołu. W 2010 i 2014 roku przyznano mu nagrodę Echo w kategorii „Najlepszy zespół międzynarodowy”. W 2020 roku formacja została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.
Dodaj komentarz