Informacje o zespole

De Mono – jak statki na niebie… Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 03-12-2020 | skomentuj

De Mono – jak statki na niebie… Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

AKPA

Oceń


De Mono to polski zespół pop-rockowy, który powstał w 1984 roku. Popularność przyniosły mu takie przeboje jak „Statki na niebie”, „Kochać inaczej”, „Dwa proste słowa”, „Zostańmy sami” czy „Ostatni pocałunek”. Grupa wielokrotnie była nominowana do Fryderyka i ma na swoim koncie jedną taką statuetkę. Od kilku lat toczy się spór między członkami zespołu o prawo do jego nazwy. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: De Mono

Data i miejsce założenia: 1984, Polska
Gatunek: pop rock
Członkowie zespołu Andrzeja Krzywego: Andrzej Krzywy (śpiew), Piotr Kubiaczyk (gitara basowa), Paweł Pełczyński (saksofony, instrumenty perkusyjne), Paweł Dampc (instrumenty klawiszowe), Tomasz Banaś (gitary), Zdzisław Zioło (gitary), Marcin Korbacz (perkusja)
Członkowie zespołu Marka Kościkiewicza: Tomasz Korpanty (śpiew), Marek Kościkiewicz (gitara), Łukasz Przesmycki (gitara basowa), Robert Chojnacki (saksofon), Dariusz Krupicz (perkusja), Wojciech Wójcicki (instrumenty klawiszowe, gitara)
Instagram: @de_mono

  Zobacz także  

Historia

Zespół, poczatkowo noszacy nazwę Mono, został założony w 1984 roku przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka i perkusistę Dariusza Kurpicza. Wkrótce dołączyli do niego wokalista Andrzej Krzywy, gitarzysta Jacek Perkowski i saksofonista Robert Chojnacki. W 1989 roku zespół nagrał debiutancki album „Kochać inaczej”, który okazał się dużym sukcesem. Rok później ukazała się druga płyta „Oh Yeah!” z utworami „Moje miasto nocą” i „Zostańmy sami”. W 1991 roku z grupy odszedł Perkowski i powstał album „Stop” z przebojami „Statki na niebie”, „Ostatni pocałunek” i „Znów jesteś mną”. Po ukazaniu się krążka „Abrasax” (1994) muzycy poświęcili się solowym projektom. W kolejnych latach pojawiły się albumy „Paparazzi” (1997), „Play” (1999), „De Luxe” (2001) i „Siedem dni” (2006). W 2008 roku Kościkiewicz założył drugi zespół o nazwie De Mono i rozpoczął się sądowy spór między nim a Krzywym o prawo do jej używania. W 2020 roku sąd apelacyjny zakazał Kościkiewiczowi używania nazwy De Mono w „kontekście innym, niż historyczny”.

Nagrody i wyróżnienia

Zespół w 1994 roku zdobył Fryderyka za album „Abrasax”. Do tej statuetki był w tym samym roku nominowany w kategorii „Najlepsza grupa”. W 1999 roku był nominowany do tej nagrody za singiel „Wszystko jest na sprzedaż” oraz album „Play”, a w 2001 roku za album „De Luxe”.




Dodaj komentarz