Informacje o zespole

Coma – popularna łódzka formacja. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 30-11-2020 | skomentuj

Coma – popularna łódzka formacja. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

AKPA

Oceń


Coma to polski zespół rockowy, który powstał w Łodzi. Jego wokalistą i frontmanem jest Piotr Rogucki. Ogólnopolską popularność przyniosły mu między innymi takie utwory jak „Spadam”, „Wola istnienia, „Daleka droga do domu” czy „Sto tysięcy jednakowych”. Grupa ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, w tym kilka Fryderyków. Przekonajcie się, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Coma

Data i miejsce założenia: 1998, Łódź
Gatunek: rock alternatywny, metal alternatywny, post grunge
Członkowie: Piotr Rogucki (wokal), Dominik Witczak (gitara), Marcin Kobza (gitara), Rafał Matuszak (gitara basowa), Adam Marszałkowski (perkusja), Paweł Cieślak (elektronika, syntezatory)
Instagram: @coma_official

  Zobacz także  

Historia

Zespół został założony w 1998 roku w Łodzi przez gitarzystę Dominika Witczaka i perkusistę Tomasza Stasiaka, którzy wcześniej byli związani z grupą Ozoz. Z czasem do formacji dołączyli basista Rafał Matuszak, gitarzysta Wojciech Grenda i wokalista Piotr Rogucki. W 2001 Grenda został zastąpiony przez Marcina Kobzę, po czym zespół dotarł do ostatniego etapu przesłuchań konkursu debiutów w Opolu. Dwa lata później podpisał kontrakt z BMG Poland. W 2004 roku ukazał się debiutancki album zatytułowany „Pierwsze wyjście z mroku” i grupa zajęła pierwsze miejsce na Festiwalu Rockowym w Węgorzewie. W 2006 roku pojawił się album „Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków” i grupa wystąpiła na XII Przystanku Woodstock. W 2008 roku dołączył do niej Adam Marszałkowski i zespół zaprezentował trzeci krążek „Hipertrofia”. W 2010 roku ukazały się koncertowe płyty „Live” z zapisem występu w Arenie Ursynów oraz „Symfonicznie”. Rok zespół zaprezentował tzw. „Czerwony Album”. W 2012 roku odbył trasę koncertową z okazji 15-lecia istnienia, a w 2019 ogłosił zawieszenie działalności. Do tego czasu wydał łącznie dziewięć albumów studyjnych.

Nagrody i wyróżnienia

Coma jest siedmiokrotnym laureatem Fryderyków – pierwszą statuetkę muzycy otrzymali w 2004 roku za album „Pierwsze wyjście z mroku”. Zespół ma na swoim koncie również nagrodę publiczności Przystanku Woodstock „Złoty Bączek”, Pam Awards 2008 i Eska Music Awards.




Dodaj komentarz