Informacje o zespole

Budka Suflera – giganci polskiej sceny muzycznej. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 04-12-2020 | skomentuj

Budka Suflera – giganci polskiej sceny muzycznej. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

AKPA

Oceń


Budka Suflera to polski zespół rockowy, który został założony w 1974 roku przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipkę. Przeszedł do historii polskiej muzyki dzięki takim głośnym przebojom jak „Takie Tango”, „Cisza jak ta”, „Bal wszystkich świętych” czy „Twoje Radio”. Grupa współpracowała z wieloma artystami, m.in. z Izabelą Trojanowską i Urszulą Kasprzak. Do 2020 roku nagrała łącznie szesnaście albumów studyjnych. Wiecie o niej wszystko?

Wszystko o: Budka Suflera

Data i miejsce założenia: 1974, Lublin
Gatunek: pop, rock, hard rock
Członkowie zespołu: Robert Żarczyński (śpiew), Tomasz Zeliszewski (perkusja), Mieczysław Jurecki (gitara basowa, gitary), Piotr Bogutyn (gitara), Dariusz Bafeltowski (gitara), Piotr Sztajdel (instrumenty klawiszowe)
Instagram: @budka_suflera_official

  Zobacz także  

Historia

Początki zespołu sięgają 1969 roku, gdy Krzysztof Cugowski wraz z kolegami z liceum postanowił rozpocząć wspólne występy. Wkrótce grupa rozwiązała się, a w 1972 roku nawiązała współpracę z Romualdem Lipko. Za datę powstania zespołu uznaje się 1974 rok, w którym powstał utwór „Sen o dolinie”. Rok później zespół składający się z Krzysztofa Cugowskiego, Romualda Lipko, Tomasza Zeliszewskiego i Andrzeja Ziółkowskiego nagrał debiutancki album studyjny zatytułowany „Cień wielkiej góry”, która odniosła wielki sukces. Następnie powstała płyta „Przechodniem byłem między wami” (1976), po której Cugowski postanowił odejść z zespołu i rozpocząć karierę solową. Najpierw zastąpił go Stanisław Wenglorz, a później Romuald Czystaw. Zespół nagrywał kolejne płyty, ale prawdziwy sukces przyniósł album „Za ostatni grosz” z 1982 roku. W tym czasie  do zespołu dołączył Felicjan Andrzejczak, z którym grupa stworzyła przebój „Jolka, Jolka pamiętasz”. W 1983 do grupy powrócił Krzysztof Cugowski, który pojawił się wtedy w albumie „Czas czekania, czas olśnienia”. Wokalista, który później nagrał z Budką Suflera takie przeboje jak „Cisza jak ta”, „Takie Tango” i „Bal wszystkich świętych” występował z zespołem do 2014 roku, gdy formacja poinformowała o zakończeniu działalności. W 2019 roku wznowiła ją z wokalistą Robertem Żarczyńskim.

Nagrody i wyróżnienia

Budka Suflera ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Jest między innymi laureatem Fryderyków w kategoriach „Zespół roku” oraz „Piosenka roku” za przebój „Takie Tango”. W 2002 roku otrzymał SuperJedynkę za utwór „Bal wszystkich świętych”.




Dodaj komentarz