Informacje o zespole

Bajm – zespół Beaty Kozidrak. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

Marta | dnia: 16-10-2020 | skomentuj

Bajm – zespół Beaty Kozidrak. Historia, członkowie, utwory, płyty, nagrody, Instagram

flickr.com

Oceń


Bajm to polski zespół, który wykonuje muzykę z gatunku pop i pop-rock. Od momentu jego założenia w 1978 roku skład zespołu wielokrotnie ulegał zmianie. Nieprzerwanie należy do niego jedynie wokalistka, Beata Kozidrak. Grupa jest znana z takich przebojów jak „Co mi Panie dasz”, „Biała armia”, „Siedzę i myślę” czy „Diament i sól”. Sprawdźcie, czy wiecie o niej wszystko.

Wszystko o: Bajm

Data i miejsce założenia: 1978, Lublin
Gatunek: pop-rock, pop
Członkowie: Beata Kozidrak (śpiew), Adam Drath (gitara), Artur Daniewski (gitara basowa), Krzysztof Nieścior (perkusja), Piotr Bielecki (gitara), Maria Dobrzańska (instrumenty klawiszowe)
Instagram: @bajm_official

  Zobacz także  

Historia

Bajm powstał w 1976 roku w Lublinie. Jego nazwę stworzono z pierwszych liter imion założycieli – Beaty Kozidrak, jej brata Jarosława Kozidraka, Andrzeja Pietrasa i Marka Winiarskiego. Wkrótce dołączyli do niego Andrzej Koziara i Andrzej Grądkiewicz. Grupa zadebiutowała w 1977 roku na festiwalu studenckim w Krakowie. Pierwszy duży sukces przyniósł jej utwór „Piechotą do lata”, który w 1978 roku zdobył nagrodę na festiwalu w Opolu. Wraz z odejściem Winiarskiego zespół nieco zmienił skład i w 1980 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany Bajm, na którym znalazły się m. in. utwory „Co mi Panie dasz” i „Józek, nie daruję ci tej nocy”. W 1985 roku grupa nagrała drugi album „Martwa woda”. W kolejnych latach ukazały się również takie albumy jak „Chroń mnie” (1986), „Nagie skały” (1988), „Biała armia” (1990), „Płomień z nieba” (1993), „Etna” (1995), „Szklanka wody” (2000), „Myśli i słowa” (2003) oraz „Blondynka” (2012).

Nagrody i wyróżnienia

Zespół ma na swoim koncie wiele ważnych nagród, w tym kilka Fryderyków i Superjedynek. W 2005 roku podczas festiwalu w Sopocie Bajm otrzymał za całokształt twórczości Złotego Słowika.




Dodaj komentarz