Kim jest?

Andrzej Seweryn - genialny aktor dramatyczny. Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci

Patrycja | dnia: 29-06-2022 | skomentuj

Andrzej Seweryn - genialny aktor dramatyczny. Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci

Materiały promocyjne serialu

Oceń


Andrzej Seweryn to polski aktor, uznany za jednego z trzech najlepszych aktorów dramatycznych. Jest dyrektorem naczelnym Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Jak wiele o nim wiecie? 

Wszystko o: Andrzej Seweryn

Pełne imię i nazwisko: Andrzej Teodor Seweryn 
Data i miejsce urodzenia: 25 kwietnia 1946, Heilbronn
Zawód: aktor 
Partnerka: Bogusława Blajfer, Krystyna Janda, Laurence Bourdil, Mireille Maalouf, Katarzyna Kubacka (żona od 2015-obecnie)
Dzieci: Maria Seweryn, Yann, Maximilien
Wzrost: brak informacji
Waga: brak informacji
Instagram: @andrzejseweryn_official

Wczesne lata

W młodości należał do walterowców. Ukończył XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Warszawie. Absolwent PWST w Warszawie. W 1968 roku został aresztowany za produkcję i kolportaż ulotek skierowanych przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Zwolniono go w 1969 roku na mocy amnestii. W drugiej połowie lat 70. prowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz Komitetu Obrony Robotników. Inwigilowany był przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. 

  Zobacz także  

Kariera 

15 sierpnia 1968 roku zadebiutował jako aktor teatralny. Od 1968 do 1980 roku był członkiem zespołu aktorskiego Teatru Ateneum w Warszawie. Wykładał na PWST w połowie lat 70.. Grywał w Teatrze Telewizji, a pierwszą, większą rolę filmową otrzymał w 1970 roku, kiedy zagrał w "Albumie polskim". Występował w wielu produkcjach Andrzeja Wajdy. W 1980 roku wyjechał do Francji, gdzie pozostał w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Grywał we francuskich produkcjach i na deskach tamtejszych teatrów. W 2006 roku zadebiutował jako reżyser filmowy ze swoim filmem "Kto nigdy nie żył...". W 2010 roku powrócił do Polski na stałe i od 2011 roku jest dyrektorem Teatru Polskiego. 

Życie prywatne 

Był mężem Bogusławy Blajfer w latach 1970-1973, a później aktorki Krystyny Jandy (1974-1979), z którą ma córkę Marię Seweryn. Jego trzecią żoną była Laurence Bourdil (1982-1987), z którą ma syna Yanna. Później, jego czwartą żoną została Maireille Maalouf, z którą ma syna Maximiliena. Piątą żoną aktora w 2015 roku została Katarzyna Kubacka. 

 
Dodaj komentarz