Adam Michnik jest polskim publicystą, pisarzem, historykiem i działaczem politycznym. W latach 1968-1989 był jednym z głównych działaczy opozycji demokratycznej w PRL. W 1989 roku objął stanowisko redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Został odznaczony między innymi Orderem Orła Białego i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Sprawdźcie, czy wiecie o nim wszystko.
Wszystko o: Adam Michnik
Data i miejsce urodzenia: 1 października 1946, Warszawa
Zawód: historyk, dziennikarz, publicysta
Partner: brak informacji
Dzieci: troje dzieci
Wzrost: brak informacji
Waga: brak informacji
Instagram: brak
Zobacz także
Kariera
Adam Michnik w 1964 roku rozpoczął studia na Wydziale Historycznym UW. Rok później został zawieszony w prawach studenta za rozpowszechnianie listu otwartego do członków PZPR, który został napisany przez Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego. Został wtedy również objęty zakazem publikacji swoich tekstów, po czym zaczął pisywać anonimowo do „Więzi”, „Literatury” i „Życia gospodarczego”. Po raz drugi został zawieszony w 1966 roku za zorganizowanie spotkania z Leszkiem Kołakowskim. W 1968 roku został wydalony z uczelni i aresztowany, co przyczyniło się do zajścia wydarzeń marcowych. Został wówczas skazany na 3 lata więzienia, z którego wyszedł na mocy amnestii z 1969 roku. W latach 70. działał w KOR, a w kolejnej dekadzie został działaczem NSZZ „Solidarność”, co przypłacił kolejnym aresztowaniem i represjami. W czasie stanu wojennego był więziony przez komunistyczne władze do 1984 roku. Po Okrągłym Stole Lech Wałęsa powierzył mu zorganizowanie dużej gazety codziennej - „Gazety Wyborczej”. Wkrótce Michnik został powołany przez Wałęsę na redaktora naczelnego tego dziennika. W 2002 roku ujawnił tzw. aferę Rywina, dotyczącą próby skorumpowania go przez Lwa Rywina.
Życie prywatne
Dziennikarz jest synem przedwojennych działaczy komunistycznych żydowskiego pochodzenia, Ozjasza Szechtera i Heleny Michnik. Ma dwóch przyrodnich braci, Stefana i Jerzego. Jest ojcem trojga dzieci, w tym syna Antoniego.